DDsolar

Hogyan segíthetik az energiatárolók az ipari vállalkozásokat a költségek optimalizálásában és az energiaellátás biztosításában?

Közzétéve:

Dénes Attilával, a DDSolar Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk arról, hogy 2024-ben milyen szerepet töltenek be az energiatárolók a vállalati napelemes rendszerek piacán. Szó esik az energiatárolás gazdasági előnyeiről, a megtérülésről, valamint arról, hogy mely vállalkozások profitálhatnak leginkább ezekből a rendszerekből.

Mi az energiatárolók szerepe a vállalati napelemes rendszerek piacán 2024-ben?

Az energiatárolók szerepe két fő területre osztható. Egyrészt lehetőséget nyújtanak a napelemes rendszer által megtermelt többletenergia eltárolására, hogy az később, a fogyasztási igényhez igazítva legyen felhasználható. Ez lehet akár 10 másodperc, vagy akár két óra eltérés is. A cél az, hogy az úgynevezett önfelhasználás növekedjen, azaz a fogyasztás energiaszükséglete elsődlegesen a tetőről és az energiatárolóból történjen, nem pedig a hálózatból.

Másrészt az energiatárolók lehetővé teszik, hogy az aktuális tőzsdei árakat kihasználva akár pénzt keressünk velük. Például bizonyos időszakokban a hálózat „fizet” azért, hogy feltöltsük az akkumulátorainkat, amit később, magasabb áron akár továbbértékesíthetünk, vagy saját célra felhasználhatunk. Ezek a folyamatok automatizálhatók vagy manuálisan irányíthatók, a megrendelő igényei szerint.

Van erre konkrét piaci példa?

Igen, egy friss példa szerint 2024. októberében 1,2 eurócentet kaphattak bizonyos vállalkozások azért, hogy 1 kWh energiát betároljanak, amelyet aznap, pár órával később már 12 eurócentért adhattak tovább. Ez a jelentős különbség nagyban hozzájárulhat a beruházások gyorsabb megtérüléséhez, és reális lehetőség a magyar ipari szereplők számára is.

Kik számára jelenthet ez reális megoldást?

Nagyon egyszerűen össze tudom foglalni. Minden vállalkozás számára!
Ahol a műszak 08:00-16:00h-ig tart ott a csúcsok levágásában és későbbi felhasználásban segít. Azoknál a cégeknél pedig, amelyek több műszakban dolgoznak vagy a műszak 06:00-tól 14:00h-ig tart ott az energiatárolás kulcsszerepet játszik az energiaellátás biztosításában és a költségek optimalizálásában, hiszen hajnalban és alkonyatkor nincs elegendő napsütés.

A tároló méretezése, tervezése és megtérülési számításainak az elkészítése már azok a feladatok, ahol mi be tudunk csatlakozni. Megismerve a cég működését, energiafelhasználási profilját, szakértő tanácsadással tudjuk segíteni az előkészületi folyamatokat.

Hány év alatt térül meg egy energiatároló beruházás?

Rövid válaszom, sajnos, hogy attól függ… Konkrét számot (éveket) erre mondani, a számtalan egyedi paraméter ismerete nélkül nem érdemes, de az alábbi szempontot, célt tartom az elsődlegesnek: Ha van 10 év garanciám – vagy bizonyos gyártóknál 15 év – a rendszerre, akkor ne a 10., vagy adott esetben 15. évre térüljön meg a beruházásom. Azt tudjuk kijelenteni, hogy a jelenlegi energiaárak és a trendek alapján számolva a garanciaidőn belül térül a beruházás. A rendszerek élettartama ennél biztosan hosszabb lesz!

Ha ennél bátrabb kijelentést szeretnék tenni, akkor talán azt mondhatom, hogy jelenleg a rendszerek a garanciális időszakok fele-kétharmada környékén már a megtérülési időszakon túl tudnak jutni. Itt ismételten szeretném hangsúlyozni, hogy ez egy közelítő becslés, egyedi rendszerek, egyedi – és pontos – számításokat követelnek meg a fentiek pontos előrejelzésére.
Kiemelten fontos, hogy ezek a megtérülés becslések a teljes mértékben önerős beruházások esetén igazak, támogatás nélkül!

Mekkora kapacitású rendszerekről beszélünk?

Ahogy említettem, valójában a felhasználás határozza meg a kapacitás szükségletet. Általában ezek az ipari rendszerek, konténeres jellegű megoldások, 100 kWh-nyi kapacitástól indulnak és magasan skálázható rendszerekről van szó, amelyek kapacitása akár 20 MWh-ig is terjedhet. A tároló méretét jelentősen befolyásolhatja az adott helyszín csúcsteljesítmény igénye, fogyasztási profilja és persze az aktuális energiaár is. Ezen szimulációk és számítások elvégzése is a mi feladatunk. A profilt adatszolgáltatás alapján építjük fel, ezt prezentáljuk a beruházónak és erre építjük fel a fent említett megtérülésszámítást is.

A beruházó ezek alapján úgy tud dönteni, hogy ezek az információk mind a rendelkezésére állnak. Sajnos kristálygömbbel mi sem rendelkezünk, így a jelenlegi ill. historikus adatokból tudunk extrapolációkat végezni.

Mennyi idő alatt valósulhat meg egy ilyen projekt?

Ez terület és elhelyezkedés függő is, a szolgáltatóktól és engedélyektől szintúgy függ, de nagyságrendileg 6-18 hónap az az időtáv – tapasztalataink szerint – amely alatt egy ilyen projekt teljeskörűen kivitelezhető.

További cikkek

Hogyan segíthetik az energiatárolók az ipari vállalkozásokat a költségek optimalizálásában és az energiaellátás biztosításában?

Dénes Attilával, a DDSolar Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk arról, hogy 2024-ben milyen szerepet töltenek be az energiatárolók a vállalati napelemes rendszerek piacán. Szó esik az energiatárolás gazdasági előnyeiről, a megtérülésről, valamint arról, hogy mely vállalkozások profitálhatnak leginkább ezekből a rendszerekből. Mi