DDsolar

Energiatárolás: Miért kulcsfontosságú a napenergia hasznosításában?

Közzétéve:

Dénes Attilával, a DDSolar Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk arról, hogy miért válik egyre fontosabbá az energiatárolás a háztartások számára. Az interjúban a magánszemélyek beruházásához kapcsolódó kérdéseket és a napenergia hasznosításához kapcsolódó fontos tudnivalókat járjuk körbe.

Miért van szükség energiatárolókra a napelemes rendszerek mellett?

A kérdés kétféleképpen közelíthető meg. Ha már van napelemes rendszered, akkor azért lehet szükséged energiatárolóra, mert a hálózat jelenlegi és jövőbeni állapota kiszámíthatatlan. Várhatóan egyes helyeken nem lesz lehetőség a hálózatra visszatáplálni, így az általad megtermelt energiát helyben kell tárolnod. Ez nemcsak műszaki biztonságot nyújt, hanem a beruházásod megtérülését is biztosítja. Emellett bizonyos energiatárolók akár áramszünet esetén is segítheti biztosítani az otthonod zavartalan energiaellátását.

Akik még nem telepítettek napelemes rendszert, ott a helyzet még egyértelműbb: a jelenlegi szabályozás szerint, ha a háztartás a hálózatra termel, azért mindössze 4,39 Ft/kWh térítést kap, ami gyakorlatilag gazdaságtalan. Gondolj csak bele: télen, december elején reggel még alig van napfény, amikor otthonról elindulsz dolgozni, és este, amikor hazaérsz, már sötét van. Ilyenkor kezded el használni az áramot, de napközben termelt energiát nem tudod felhasználni. Ezért van kiemelkedő szerepe az energiatároló rendszereknek, hiszen ezekkel gazdaságosan használhatod fel az általad megtermelt energiát.

Hogyan érinti ez a pályázati rendszert?

A Napenergia Plusz Program keretében telepített rendszerek eleve tartalmaznak energiatárolót. Ezek tipikusan egy 5 kW-os inverterből, 6 kW-os napelemből és 10 kWh kapacitású akkumulátorból állnak. Ezekkel a rendszerekkel nemcsak függetlenebbé válhatsz a hálózattól, de biztosíthatod, hogy az energiatermelés és -felhasználás egyensúlyban legyen.

A szaldó elszámolás megszűnésével most már saját akkumulátorra van szükségünk?

Pontosan. Korábban a hálózat szolgált „végtelen kapacitású akkumulátorként”, de most már saját tárolási megoldásra van szükség. Ezért a napelemes rendszer tervezésénél érdemes figyelembe venni az energiatárolás lehetőségét.

Milyen rendszer ideális egy átlagos család számára?

Egy 3-4 fős család számára az „ökölszabály” alapján jó választás lehet az 5 kW-os inverterrel, 6 kW-os napelemmel és 10 kWh tárolási kapacitással rendelkező rendszer. Ha nincs elektromos fűtés vagy hőszivattyú, akkor a napi energiaigény 10-20 kWh között mozog, amit ez a kapacitás jól kiszolgál.

Fontos, hogy az akkumulátor modulok kapacitása jellemzően 5 kWh körül mozog, így egy rendszer több modulból épülhet fel. Lakossági célokra nem érdemes túlméretezni a rendszert, mert az nem támogatja a megtérülést. Ugyanakkor, ha elektromos autót használsz vagy árammal fűtesz, akkor egyedi méretezésre lehet szükséged. Mi a DDSolar-nál segítünk egyedi energiafogyasztási profil alapján megtervezni a legmegfelelőbb rendszert.

Mire érdemes figyelni a beruházás előtt?

Ha napelemmel együtt építed ki az akkumulátoros tárolót, akkor különösen fontos, hogy a minőségi és tartóssági szempontokat is figyelembe vedd. Például a jó minőségű akkumulátorokban fűtőszálak is lehetnek, ami hideg időben is biztosítja a zavartalan működést. Az alacsonyabb ár gyakran kompromisszumokat jelent, például rövidebb élettartamot vagy kisebb megbízhatóságot.

Az is lehetséges, hogy először csak napelemes rendszert telepítesz, és később egészíted ki akkumulátorral. Ebben az esetben is érdemes figyelembe venni, hogy a jelenlegi energiaárak és uniós szabályozások hosszú távon változhatnak, így a tároló rendszer telepítése később szinte elengedhetetlen lesz.

Mit tanácsolsz azoknak, akik jó előminősítésű pályázattal rendelkeznek?

2025.01.15-ig lehet leadni az igényt. Aki még nem választott telepítő céget és műszaki tartalmat, annak azt javaslom, hogy alaposan nézze át a beruházás költségeit és a támogatás feltételeit. Fontos, hogy a pályázati támogatásból megvalósuló beruházás hosszú távon is értékálló legyen. Egy jó minőségű energiatároló rendszer nemcsak növeli az otthonod értékét, hanem biztosítja, hogy a következő évtizedekben is hatékonyan használd az energiát.

További cikkek

Hogyan segíthetik az energiatárolók az ipari vállalkozásokat a költségek optimalizálásában és az energiaellátás biztosításában?

Dénes Attilával, a DDSolar Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk arról, hogy 2024-ben milyen szerepet töltenek be az energiatárolók a vállalati napelemes rendszerek piacán. Szó esik az energiatárolás gazdasági előnyeiről, a megtérülésről, valamint arról, hogy mely vállalkozások profitálhatnak leginkább ezekből a rendszerekből. Mi